Mistrzowie Wing Tsun Kuen

Pierwsza udokumentowana postać to lekarz żyjący w Foshan - Leung Jan. Żyjący w XIX wieku, całą wiedzę przekazał swoim synom: Chan Wah Shun, oraz Leung Bik. Ostatnim uczniem był Yip Man, który po przeprowadzce do Hong Kongu w 1950 roku otworzył pierwszą, ogólnodostępną szkołę Wing Tsun gdzie nauczał wielu późniejszych mistrzów takich jak Sijo Leung Ting oraz gwiazdy kina (Bruce Lee).

Sijo Leung Ting był jednym z ostatnich uczniów mistrza Yip Man’a, po jego śmierci został spadkobiercą systemu i kontynuatorem popularyzacji Wing Tsun na arenie międzynarodowej. Dzięki temu, iż Sijo Leung Ting towarzyszył Mistrzowi Yip Manowi do ostatnich dni mógł się nauczyć pełnego, najbardziej zaawansowanego systemu i zmodyfikowanego pod kątem walki. Metoda ta znacznie różni się od wcześniejszych przekazów i jest wynikiem kilkudziesięciu lat treningów oraz doświadczeń zebranych podczas walk stoczonych przez mistrza Yip Mana w Hongkongu oraz Fatshan.
Nauczycielem polskich instruktorów Wing Tsun jest Dai Sifu Norbert Máday (8. stopień mistrzowski), który co miesiąc organizuje w Polsce seminaria dla instruktorów i uczniów. Jest on prywatnym uczniem Sijo Leung Tinga od 1989 roku oraz założycielem kwatery głównej East European Wing Tsun Organisation w Kecskemet na południu Węgier.
We wrocławskiej sekcji naucza Sifu Andrzej Kominek (3 stopień mistrzowski), instruktor Wing Tsun Kuen.
Dlaczego Wing Tsun?


To jedyny system walki stworzony w taki sposób, iż daje szanse osobie mniejszej i słabszej wyjść obronna ręką z zagrożenia nawet w sytuacji kobieta vs. mężczyzna. Jest to esencją pięciu systemów kung fu, nauczanych w klasztorze Shaolin, z których powyciągano to, co skuteczne proste i przydatne a zrezygnowano z niepotrzebnych ruchów.

Charakterystyka Wing Tsun.
System charakteryzuje się zamkniętą i zwarta postawą, maksymalnie skróconymi ruchami, a także walką głównie w krótkim dystansie. Choć jest zaliczany do systemów twardych (zewnętrznych), to w rzeczywistości ruchy są dynamiczne, sprężyste i na pewno nie siłowe. Uderzenia wyprowadzane są zwykle po najkrótszej linii, natomiast wśród technik nożnych dominują niskie, szybkie i niezwykle skuteczne kopnięcia. System Wing Tsun nauczany jest w służbach specjalnych, preferowany przez osoby o delikatnej i smukłej budowie ciała (miedzy innymi kobiety). Charakterystyczną dla stylu metodą treningową jest chi - sao (tzw. Lepkie ręce) – specjalistyczny trening układu nerwowego, który pozwala na osiągnięcie niezwykłych umiejętności walki w relatywnie krótkim czasie nauki. Pozwala to na osiągniecie niebywałego efektu w trakcie starcia z przeciwnikiem większym, silniejszym i przeszkolonym w walce. Trening Chi Sao ma jeszcze jedną zaletę: osoby praktykujące chi - sao, w krótkim czasie uzyskują:
1. Wyjątkowy poziom koncentracji oraz wielotorowego myślenia.
2. Uniezależnienie działania wybranych schematów reakcji od aktualnego stanu emocjonalnego.
3. Praktyczna znajomość zasad stosowania wytycznych znanego stratega Sun Tzu’na.
4. Praktyczna znajomość metod kontroli postępów i efektywności treningowej, opartą na interaktywnym systemie badania odruchów.
5. Zdolność oceny, kontroli zmiany własnego nastawienia do sytuacji/osoby, dzięki badaniu stopnia napięcia Tsun szybkości reakcji mięśni przywodzących Tsun odwodzących.
6. Znajomość technik reagowania w sytuacji zagrożenia wyćwiczonych w sposób maksymalnie bezpieczny.
System Wing Tsun trenował Bruce Lee, który w świecie sztuk walki osiągnął wyjątkowo wysoki poziom umiejętności.
Wing Tsun przekazu Sijo Leung Tinga różni się znacznie od "tradycyjnego" chińskiego kung fu, nie zawiera ruchów imitujących zwierzęta, nie stosuje skomplikowanych układów. Ten styl największy nacisk kładzie na praktyczne i skuteczne zastosowanie prostych technik opracowanych na podstawie praw fizyki oraz znajomości ludzkiej anatomii.

Inne cechy charakterystyczne dla Wing Tsun to:
1. Przystosowanie technik do walki z ekspertami innych systemów zarówno chwytanych jak i uderzanych.
2. Koncepcja systemu nastawiona na sposób wykonania technik pozwalających na zakończenie walki w czasie kilku sekund.
3. Chi Kung - ćwiczenia łączące specyficzne oddychanie z elementami stretchingu i izometrii. Ćwiczenia nie są wyczerpujące i mogą być uprawiane przez osoby w różnym wieku i o różnym stopniu sprawności.


Co daje Wing Tsun?

1. Poprawia zdolność i koncentracje.
2. Umiejętność walki z jednym i więcej przeciwnikami.
3. Znajomość specjalnej taktyki i strategii opartej na kilku tysiącach lat obserwacji.
4. Poczucie bezpieczeństwa.
5. Uelastycznienie ciała, wzmocnienie ścięgien i mięśni oraz regenerację stawów.
6. Nastawienie na błyskawiczne podejmowanie decyzji.
 

Sijo Yip Man

Sijo Leung Ting

Dai Sifu Norbert Maday